postheadericon Uprawa gruszy, popularne odmiany

Zielone, żółte, lekko pomarańczowe owoce gruszy o słodkim smaku i soczystym miąższu najlepiej rosną na pagórkach i wzniesieniach. Ich uprawie nie sprzyjają natomiast doliny. Lubią wilgoć i stosunkowo ciepłą glebę. Pod uprawę gruszy najlepsza jest ziemia żyzna i mokra. Jeśli marzy się nam drzewo gruszy w ogrodzie a nasze gleby są suchy koniecznością jest zainstalowanie nawadniania.

Zbierając gruszki powinniśmy pamiętać, by nie odkładać tego do momentu aż owoce zżółkną lub będą leżeć na ziemi. Gruszki należy zerwać już wtedy, kiedy zmieniają swoją barwę z trawiastej w jasnozieloną. Jeśli chcemy przechowywać owoce postawmy na gatunki jesienne i zimowe. Dla jeszcze lepszego smaku owoców warto gruszki schłodzić i przechowywać w temperaturze do 1 stopnia Celsjusza. Następnie trzymamy gruszki w temperaturze pokojowej przez około tydzień. Wtedy skórka mięknie, miąższ robi się soczysty a owoce smakują najlepiej.

Owoce ułożone jeden koło drugiego możemy przechowywać nawet przez całą zimę. Możemy położyć je na papierze lub sianie, najlepiej ulokować je w piwnicy lub też innym chłodnym pomieszczeniu. Warto pamiętać o zależności – im cieplej, tym gruszka szybciej dojrzewa.

Wyróżniamy wiele odmian gruszy uprawnej. Wśród grusz europejskich warto wymienić:

lipcówka kolorowa; grusza najwcześniej dojrzewająca, jak sama nazwa wskazuje już pod koniec lipca rodzi małe oraz średnie owoce. Gruszki te są zielone i mają piękne czerwone “rumieńce”. Odmiana idealna do wszelkiego rodzaju deserów.

klapsa a inaczej mówiąc faworytka dojrzewająca pod koniec sierpnia. Ma dość duże owoce. Kolor – zielony, często również czerwony. Gruszka soczysta i słodka. Dobra jako przekąska, wykorzystuje się ją również do robienia przetworów.

lukasówka; odmiana pochodząca z Francji. Ma duże, owalne owoce. Na początku jej skórka jest zielona, z czasem żółknie. Zbierana jesienią, we wrześniu oraz październiku.

Grusze azjatyckie:

nijisseki; gruszka japońska, uprawiana przede wszystkim w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Gruszki te mają owoce średnich gabarytów, są okrągłe i zazwyczaj jasnozielone.

chojuro; kolejna odmiana pochodząca z Japonii. Bardziej niż gruszkę przypomina niewielkie jabłko. Twarda, z czasem mięknie i z zielonego kolorytu skórki przekształca się w blado brązowy owoc.